RFID Nedir?

RFID nedir?

Radio Frequency IDentification (RFID)

RFID anlamı, dünyadaki en yeni tanımlama teknolojisi olarak kabul edilen Radyo Frekansı Tanımlama anlamına gelir. Bu teknolojinin, tanımlanması gereken tüm süreçlerde hız ve doğruluk sağlam ve faydaları için, dünya çapında günümüzde birçok şirket, kamu ve özel sektörleri dahil büyük ölçekli projeleri yürütmekle gereken tüm süreçlerde hız ve doğruluğu artırmaktadır.RFID son beş yılda dünyanın en iyi 10 teknolojisi listesine yer almiştır, bu teknolojinin insan yaşamının çeşitli alanlarında artan öneminin bir kanıtıdır.

Diğer teknolojilere kıyasladığımızda bu teknoloji üst sıralarda olması ayırt edici dikkate alınması gereken, ve şu anda dünyadaki birçok tanımlama sistemlerinin geliştirilmesinde bu teknolojinin kullanımı ile uygulamıştır.

RFID چيست ؟

RFID tabanlı sistem bileşenleri:

D
onanım

1- Kimlik veya etiket (TRANSPONDER-TAG): Çok küçük bir hafıza ve ilgili bir anten içerir ve çeşitli şekillerde Etiket, Anahtarlık, kart gibi piyasada bulunmaktadır.

2- OKUYUCU: Bu donanım etiketler hakkında bilgi yazabilir veya okuyabilir.


RFID چیست؟

Yazılım

RFID sisteminde yazılımı sadece veritabanında verilerin işlemini, depolanması ve alınmasını yönetmez değil, Ayrıca verileri etiketten okuyucuya bilgi aktarmak için kontrol etmesi  görevine sahiptir ve tam tersi de geçerlidir.
Bu nedenle, yazılım endüstrisi RFID tabanlı sistemde önemli bir rol oynur ve RFID sisteminin donanımı yazılım olmadan kullanılamaz haline gelir.

Uygulamalar

RFID teknolojisi şimdi, dünya çapında birçok saygın kütüphanede, bu teknolojiyi kullanmanın en önemli faydalarından biri olan izleyicilere hizmet kalitesini artıran kapsamlı süreç otomasyonunu uygulamak için kullanılmaktadır.​
Ayrıca, RFID teknolojisi, aşağıdaki bazı endüstrilerdeki gibi çok çeşitli ve süreçleri otomatikleştirmek için kullanılır:


Hava limanlarının, karayolları

Kamyon ve nakliye araçlarının kontrolü,Yolcuların bagaj kontrolü ve uçuş kartlarının düzenlenmesi, Otomatik geçiş ücreti sistemleri ve ...


Tedarik Zinciri Yönetimi

Depo takip sistemi, Demirbaş sistemi, üretim kontrolü, satış ve ticaret, satış sonrası hizmetler ve ...

Güvenlik sistemleri ve erişim seviyesi kontrolleri

İş merkezleri, ofisler, personel kontrolu, personel giriş ve çıkış kontrol sistemleri, otomatik park sistemleri ve ...

Ödeme sistemleri

Metro, otobüs bileti, farklı yerler için kredi sistemleri, oteller ve ...

Kimlik belgeleri ve sertifikalar

Elektronik pasaport, akıllı kimlik kart, akıllı ehliyet ve ...